Zobacz, nasze pomysły na prezenty dla żeglarzy.

Okulary przeciwsłoneczne 

Okulary przeciwsłoneczne to nieodłączny element żeglarza niezależnie od rodzaju uprawianego żeglarstwa. Jeżeli decydujesz się na zakup okularów dla żeglarza, to pamiętaj, że muszę być dobrej jakości, bo chronią oczy przed oślepiającymi promieniami słonecznymi odbijającymi się od wody jeziora, morza lub oceanu. Najlepiej też wybierz model pływający lub ze specjalnym pływającym paskiem, który w przypadku wypadnięcia za burtę umożliwi ich wyciągnięcie (co nie jest proste i nie jest gwarantem uratowania okularów). 

Typowe żeglarskie okulary mają pasek, który można dopiąć do ubrania, żeby nie zwiał ich wiatr.

Czapka żeglarska

Czapka chroniąca przed mocnym słońcem to drugi żeglarski must-have. Idealne modele czapek żeglarskich da się dopiąć do sztormiaków specjalnym paskiem. 

Rękawice żeglarskie

Rękawiczek żeglarskich nigdy nie brakuje żadnemu żeglarzowi i zawsze jest to doskonały prezent dla żeglarzy. Żeglarze jachtowi najczęściej wybierają rękawiczki bez palców do szotów. Musisz dowiedzieć się jaki rozmiar ma osoba obdarowana lub kupić prezent z możliwością wymiany rozmiaru. 

Wodoodporny plecak

Idealny plecak żeglarski powinien być w 100% wodoszczelny, nie powinien mieć stałego stelaża i dobrze, żeby miał wbudowane kieszenie do utrzymywania porządku. Typowe worki żeglarskie już raczej odchodzą w niepamięć. 

Wielkość plecaka żeglarskiego dobieramy ze względy na specyfikę rejsów. Jeżeli ktoś pływa turystycznie na dłuższe rejsy, można kupić mu większy plecak, regatowcy pływający w weekendy raczej pakują się w małe podręczne plecaki. Warto zorientować się jak pływa Twój żeglarz i jaki plecak potrzebuje. 

Wodoodporny zegarek dla żeglarza

Zegarek - nawet nie dla żeglarza - jest drogim i eleganckim prezentem, ale jak się na taki zdecydujesz, to ważne jest, żeby zegarek był wodoodporny i wytrzymały podczas trudnych warunków na wodzie. Istnieje wiele ciekawych marek produkujących specjalne modele zegarków dla żeglarzy.

Termos lub kubek termiczny

Termosy lub kubki termiczne znacząco poprawiają życie na jachcie niezależnie od poru roku, niestety bardzo często wypadają bezpowrotnie za burtę. Prawdziwy żeglarz ucieszy się z takiego prezentu ogromnie, bo termosów na jachcie nigdy za mało. 

Nóż żeglarski

Klasyczny nóż żeglarski używamy głównie do przecinania lin, ale bardzo ciekawe są noże w połączeniu z marszpiklem, czyli kolcem, który umożliwia rozdzielanie lub rozplątywanie lin.

Lornetka żeglarska

Sprawna lornetka pomaga żeglarzowi wypatrywać niebezpieczeństwa, takie jak skały, mielizny lub sprawdzać z odległości znaki żeglugowe. Na czarterowanych łodziach lornetki przeważnie są słabej jakości, to dobry pomysł, żeby sprezentować żeglarzowi osobistą i dobrej jakości wodoodporną lornetkę. 

Powerbank

Prąd na jachtach żaglowych jest problemem i zawsze trzeba go oszczędzać, dodatkowy powerbank zawsze się przyda i jest znakomitym pomysłem na prezent dla każdego żeglarza. 

Latarka czołówka

Ta dobrze znana latarka z wypraw trekkingowych również znakomicie przydaje się na jachcie, często jest gubiona lub psuta, dlatego żeglarz z tego prezentu zawsze się ucieszy, nawet jak ma już swoją inną czołówkę.