Dlaczego warto odwiedzić Sudety?

Turyści wyjeżdżają na wakacje w Sudety głównie ze względu na walory krajobrazowe i przyrodnicze, ale również z powodu kultury, zabytków, bogatej historii regionu oraz w celach sportowo-rekreacyjnych. Miejscowi, poza obsługą ruchu turystycznego, zajmują się głównie górnictwem i przemysłem związanym z licznymi złożami mineralnymi. Obecnie są to przede wszystkim węgiel brunatny i surowce skalne. W przeszłości wydobywano tu również węgiel kamienny, baryt, fluoryt, miedź, arsen, żelazo, a nawet złoto, srebro i uran!

Przyroda Sudetów

Przyroda Sudetów, po polskiej stronie, chroniona jest za pomocą Parku Narodowego Gór Stołowych, Karkonoskiego Parku Narodowego, ośmiu parków krajobrazowych oraz licznych rezerwatów. Niestety pierwotny jej stan został zniszczony przez działalność człowieka. Buczyna sudecka została wycięta i zastąpiona przez niszczejący las świerkowy. Wytępiono wiele gatunków zwierząt, m.in.: wilki, rysie, niedźwiedzie, żbiki, łosie, orły przednie. Introdukowano za to na tym terenie muflona – obcy gatunek pochodzący z Korsyki. Ochrona przyrody obejmuje głównie jej nieliczne pozostałości oraz walory krajobrazowe, na które składają się, poza typowym górskim krajobrazem, przede wszystkim ciekawe formy skalne.

Historia Sudetów

Z regionem Sudetów wiąże się burzliwa historia trzech państw. Dolny Śląsk przechodził w dawnych czasach z rąk do rąk. Podlegał przez pewien czas władzy czeskiej, polskiej i niemieckiej. Ci ostatni wywarli prawdopodobnie największy wpływ na miejscową kulturę. Zabytki takie jak zamek Książ, czy zamek Chojnik są pozostałością właśnie po książętach niemieckich. Największe zmiany granic zaszły podczas Drugiej Wojny Światowej. Wtedy to hitlerowskie Niemcy zaanektowały całe Sudety, co dotkliwie odczuli Czesi. Po wojnie natomiast północna część Sudetów przypadła Polsce. Ciekawym świadectwem tych wydarzeń jest kompleks górniczo-budowlany Riese w Górach Sowich.

Po wojnie znaczna część infrastruktury turystycznej uległa zniszczeniu. Obecnie jednak region stopniowo coraz bardziej odżywa. Gęsta sieć szlaków turystycznych, noclegi oferowane przez liczne schroniska, hotele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe i kwatery prywatne, dobra komunikacja autobusowa i kolejowa oraz wyciągi narciarskie powodują, że urlop w Sudetach może stanowić miło spędzony czas.

Czy tym krótkim opisem zachęciliśmy Was do wypadu w Sudety? Jeżeli niestety nie, to przeglądaj nasze inne artykuły podróżnicze, w których znajdziesz inne ciekawe miejsca w Polsce i na świecie, które są warte odwiedzenia.