Cuba Libre - przepis na drink. Najpopularniejszy kubański koktajl alkoholowy

redakcja | 09.07.2021 12:24

Cuba Libre to klasyczny drink na bazie rumu oraz Coca Coli z dodatkiem całkiem przyzwoitej ilości soku z limonki. Drink ten ma bardzo ciekawą historię, bowiem nazwa z hiszpańskiego oznacza Wolna Kuba, sam drink miał symbolizować sojusz Kuby oraz Stanów Zjednoczonych i został stworzony na cześć wyzwolonej Kuby. Stany Zjednoczone do tego koktajlu dały swoją charakterystyczną Coca Colę, a Kuba produkowany u siebie znakomity rum.

W tym artykule dowiesz się:

  • jaka jest historia drinku Cuba Libre, 
  • jaki jest przepis na drink Cuba Libre,
  • jak przyrządzić Cuba Libre w domu. 
Koktajl Cuba Libre
Koktajl Cuba Libre | depositphotos.com | autor @AntonMatyukha

Przepis na koktajl Cuba Libre

Skład klasycznej wersji Cuba Libre jest bardzo prosty, bo składający się zaledwie z trzech składników oraz lodu.

  • 40 ml jasnego kubańskiego rumu;
  • 100 ml -120 ml Coca Coli
  • sok z 1/4 limonki (około 20 ml)
  • ćwiartka limonki do ozdoby
  • kostki lodu

Jak zrobić Cuba Libre krok po kroku?

Również proste jak sam skład Cuba Libre, jest jego przyrządzenie. Nie potrzebujesz przy tym koktajlu akcesoriów barmańskich jak szklanica,  shaker czy muddler. Wystarczy wysoka szklanka typu highball. 

Szklankę typu highball wypełniamy w całości dużymi kostkami lodu, wlewamy 40 mililitrów jasnego rumu, dopełniamy całość klasyczną Coca Colą oraz wciskamy sok z ćwiartki limonki.  Całość mieszamy. Koktajl ozdabiamy, wrzucając kolejną ćwiartkę limonki. 

Zobacz inne wersje Cuba Libre i nasze wariacje na temat tego klasycznego przepisu jak Cuba Libre waniliowe czy shoty Cuba Libre. Sprawdź również, jak się robi inne drinki z rumu, które mamy na swojej stronie. 

Jak serwujemy Cuba Libre?

Cuba Libre klasycznie serwuje się long drink  w szklankach do long drinków typu highball wypełnionych lodem. Cuba Libre przyozdabiamy ćwiartką limonki.

Uwagi do przygotowania Cuba Libre

Zamiast szklanki highball (od 240 ml do 350 ml) możesz użyć szklanki typu collins. W szklance typu collins, dłużej utrzymuje się nagazowanie Coca Coli (bo jest wyższa i cieńsza). Robiąc drinka w domu, możesz użyć oczywiście dowolnej dużej szklanki. Pamiętaj, żeby nie robić Cuba Libe szklankach niskich, drink nie będzie miał odpowiednich proporcji,  będzie wyraziście za mocny i straci swój charakterystyczny orzeźwiający smak.

Czy do Cuba Libre mogę użyć ciemny rum?

Klasyczna wersja Cuba Libre robiona jest na jasnym rumie typu kubańskiego i takiego zazwyczaj, możesz spodziewać się w koktajlbarach na całym świecie. W Polsce najczęściej spotkasz się z rumem typu kubańskiego od marek Rum Havana Club oraz Bacardi. Cuba Libre na ciemnym rumie smakuje ciężej, ale zachęcam Cię do takich domowych wariacji ze wszystkimi odmianami rumu. Tak samo Coca Cola może być zastąpiona innymi markami coli. 

Czy mogę zastąpić limonkę cytryną?

Tak możesz zastąpić limonkę cytryną i nadal drink będzie smakował znakomicie. Musisz jednak pamiętać, że osoby znające i lubiące smak Cuba Libre z limonką będą za nią tęsknić, ten prosty drink jest bardzo popularny na całym świecie i wiele osób traktuje go jako podstawowy drink na imprezach. 

LimonkiAutor zdjęcia limonek https://elements.envato.com/user/lblinova | Limonki

Limonka w mojej ocenie ma bardziej orzeźwiający smak niż cytryna i kojarzy się z letnią porą. Musisz również pamiętać, że nie dodając limonki do tego koktajlu, robisz tak zwany rum z colą, a nie Cuba Libre. Przynajmniej w rozumieniu wielu osób jest takie rozgraniczenie i nie wyobrażają sobie Cuba Libre bez limonki. Dla podkreślenia tego faktu trzeba wspomnieć, że IBA (International Bartenders Association), czyli taka międzynarodowa organizacja certyfikująca barmanów w przepisie na Cuba Libre wymaga dodania soku z limonki. Niektórzy barmani chcący robić jak najbardziej tradycyjnie klasyczne drinki spierają się nawet czy oryginalne Cuba Libre powinno być z dodanym sokiem z ćwiartki limonki, czy tylko przystrojone ćwiartką limonki. Praktyka pokazuje, że różni barmani robią to różnie, a Ty zawsze proś lub rób sobie wersję, która najbardziej przypadnie Ci do gustu. 

Nie przegap
Artykuły z portalu